Zenit E + objektiv Helios 44-2 58mm f2

10.09.2013

Ruská kinofilmová zrcadlovka Zenit E (r.v. 1979)


Jelikož se mi do ruky dostala stará ruská zrcadlovka Zenit E s objektivem Helios 44-2 58mm/f2, tak jsem chtěl zkusit jak tento přístroj funguje a jaký výsledek z něj vypadne. V tomto případě to hlavně záleželo i na obsluze. Věřím, že naše děti ani nebudou vědět co to "kinofilmová" zrcadlovka vůbec je...

Jedná se o klasickou jednookou zrcadlovku na 35mm. kinofilm s plátěnou závěrkou. Tělo je vyrobeno z hliníkové slitiny takže je dosti těžké - cca 1kg a to bez objektivu. Konkrétně k tomuto fotoaparátu je objektiv Helios 44-2 s ohniskovou vzdáleností 58mm a clonou f2. Helios 44-2 je podstatně propracovanější než jeho předchůdci (Industar-50-2 / f 3,5 a Zenit 44) má robustnější kovové tělo a výbornou světelnost f/2 (největší clona - f/16). Objektiv je Gaussova typu s 6. čočkami ve 4. skupinách a některé mají i antireflexní úpravu. Měření expozice se provádí pomocí vestavěného selenového expozimetru, který je nad objektivem. Postupem času ztrácí přesnost a naměřené hodnoty mohou v konečném důsledku vykazovat podexpozici nebo přeexpozici. Časů moc na výběr není, 1/30s, 1/125s,1/250s ,1/500s a čas tzv. "BULB". Pak je tam ještě synchro s bleskem. Chod závěrky je celkem hlasitý i venku v běžném hluku je dost slyšitelný. To se hned každý ohlédne, jestli vám něco nespadlo... Zenitů bylo více typů: můj Zenit E, Zenit EM, Zenit ET, poslední a asi i nejnovější je již s bajonetem Pentax-K Zenit -Automat.

Toť vše asi k stručnému popisu. Jakmile budu mít nafocený film, přidám do galerky fotografie, kde budou i "stručná ručně evidovaná" data EXIF :o)